Designerskie uchwyty do mebli

Designerskie uchwyty do mebli

Designerskie uchwyty do mebli

| Aktualności

Designerskie uchwyty do mebli – co musisz wiedzieć?

Designerskie uchwyty do mebli to doskonała metoda na zmianę wyglądu prostych, klasycznych mebli i dodanie im nowoczesnego looku! Piękna bukowa komoda z błyszczącą metalową gałką? Białe meble kuchenne w stylu rustykalnym z drewnianymi uchwytami w kształcie serca? Czemu nie! Możliwości aranżacyjnych jest mnóstwo!

Na początek przypomnienie – choć designerskie uchwyty do mebli mogą być naprawdę doskonałym uzupełnieniem każdej aranżacji, to jednak z ciekawą formą czy niebanalnym wzornictwem muszą iść w parze zarówno funkcjonalność, jak i wytrzymałość. Nie można bowiem zapominać, że uchwyty służą przede wszystkim do wygodnego otwierania i zamykania szafek i szuflad, i to nie raz na jakiś czas, ale codziennie, po kilka-kilkanaście razy. W ciągu długich lat uchwyty do mebli są też niejednokrotnie przypadkowo uderzane, szarpane przez dzieci, czasami zalewane kapiąca z blatu wodą – dlatego liczy się nie tylko design, ale i względy praktyczne.

Designerskie uchwyty do mebli, czyli jakie?

Kupując meble – do pokoju, kuchni, biura, pojedyncze lub całe komplety – można zdecydować się na modele już z zamontowanymi uchwytami, wybrać te spośród dostępnych u danego producenta lub kupić meble bez gałek, dobierając je pod kątem indywidualnych gustów. Designerskie uchwyty do mebli mogą naprawdę wyróżniać się formą, kształtem, kolorystyką i stanowić albo świetnie uzupełnienie aranżacji albo intrygujący kontrast.

I tak w ostatnich sezonach bardzo popularne są przezroczyste uchwyty plastikowe – niezwykle uniwersalne, wtapiające się w tło, pasujące do mebli we wszystkich kolorach. Ich plusem jest również to, że nie pozostają na nich nieestetyczne ślady palców. Popularnym materiałem wciąż jest drewno. Jeszcze niedawno produkowano z niego okrągłe gałki lub klasyczne, proste uchwyty-klocki, ale teraz i tu pojawiła się nowoczesność. Designerskie uchwyty do mebli z drewna są bogato zdobione (np. ręcznie wykonanymi ornamentami), wykonane z egzotycznych gatunków drewna (np. mahoniu lub hebanu), przyjmują ciekawe kształty (serca, rombu, delikatnego łuku). Nie można oczywiście zapominać o metalu. Tego typu uchwyty są wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości. Bardzo modne są modele minimalistyczne: cienkie, podłużne, lekko zaokrąglone, a także błyszczące metalowe kule.

Uchwyty do mebli – design ma znaczenie!

Jak zatem dobrać designerskie uchwyty do mebli do typu aranżacji?

  • We wnętrzu w stylu orientalnym sprawdzą się uchwyty, gdzie metalowy stelaż jest owinięty włóknami bambusa. Jeśli zamiast bambusa na uchwycie znajdzie się wiklina, będzie to uchwyt doskonały do wnętrz rustykalnych.
  • Pomieszczenia w stylu glamour uwielbiają wszystko, co bogate i błyszczące. Prestiż tego typu wnętrz podkreślą meble z okrągłymi gałkami pomalowanymi na złoty kolor lub uchwyty wykonane z miedzi.
  • W kuchni sprawdzą się designerskie uchwyty do mebli nawiązujące do kuchennych akcesoriów. Bez problemu można już kupić np. uchwyty w kształcie sztućców.
  • Nastolatka ucieszy się, jeśli w meblach w jej pokoju znajdą się urocze uchwyty w kształcie serca, np. w różowym kolorze.

Na koniec mała podpowiedź – nie wszystkie uchwyty do mebli muszą być takie same. Inne uchwyty mogą mieć szafki wiszące, inne – szuflady. Wielkość uchwytu może być też zależna od rozmiaru szafki. Ograniczeniem jest tylko aranżacyjna wyobraźnia!

 

 

Awwwards