Spotkanie z projektantem wnętrz. Co wiedzieć, a co zapytać?

projektowanie wnętrza

Spotkanie z projektantem wnętrz. Co wiedzieć, a co zapytać?

| Aktualności

Projektowanie wnętrz z wykonaniem to usługa, która pozwoli ci zaaranżować domowe przestrzenie w taki sposób, by zarówno pod względem estetyki, komfortu, jak i funkcjonalności, spełniały one Twoje oczekiwania. Jedyne problemy mogą pojawić się wtedy, gdy niedokładnie przedstawisz swoje potrzeby albo nie dopytasz projektanta o ważne sprawy, które mogą zaważyć na końcowym efekcie albo przebiegu współpracy. Sprawdźmy więc, jak przygotować się do spotkania z projektantem i o co warto go zapytać!

Co warto wiedzieć przed spotkaniem z projektantem wnętrz?

Jest kilka najważniejszych kwestii, które należy przemyśleć jeszcze przed spotkaniem z projektantem. Przede wszystkim, aby projektowanie wnętrz z wykonaniem przebiegło sprawnie i bezproblemowo, powinieneś ustalić budżet, jaki chcesz przeznaczyć na całe przedsięwzięcie. Ta wiedza pozwoli zarówno Tobie, jak i projektantowi, przekuć wyobrażenia w rzeczywistość – przy jednoczesnym wyborze takich rozwiązań, w których zainwestowanie nie spustoszy Twojego portfela.
Musisz również mieć choćby ogólną wizję tego, jak ma wyglądać Twój dom lub mieszkanie. Zastanów się nad tym, co Ci się podoba, a czego nie lubisz, zainspiruj się różnymi realizacjami i otwórz się przed specjalistą. Dzięki temu nadasz kierunek pracy projektantowi, co pozwoli mu łatwiej stworzyć taki projekt, który będzie w stu procentach dostosowany do potrzeb Twoich i najbliższych Ci osób.

Warto też zastanowić się nad czasem – kiedy chcesz odebrać projekt? Jak szybko pragniesz zamieszkać w swoim odświeżonym albo zaprojektowanym od podstaw wnętrzu? Powiedz to projektantowi, a ten będzie w stanie poinformować Cię, na ile możliwe jest zrealizowanie planu w takim terminie.

O co pytać projektanta wnętrz?

Na wstępie zaznaczmy – warto pytać! Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, chcesz dowiedzieć się czegoś albo wyjaśnić specjalistyczne zagadnienia, z którymi masz styczność pierwszy raz – zasypuj specjalistę pytaniami. Te najważniejsze dotyczą:
• budżetu – zapytaj na co możesz pozwolić sobie, posiadając konkretny budżet, na jakich elementach możesz oszczędzić, a w przypadku których lepiej tego nie robić,
• aktualnych trendów – projektowanie wnętrz z wykonaniem to usługa, która ewoluuje wraz ze zmieniającą się modą, a jeżeli Ty chcesz, by Twoje domowe wnętrza były „na czasie” – najlepszą osobą, do której powinieneś się zwrócić, jest właśnie projektant,
• najlepszych rozwiązań dla Ciebie – to, co jest znakomite dla Twoich znajomych, nie musi sprawdzić się w Twoim przypadku, dlatego zapytaj projektanta o to, na co warto postawić, oczywiście w oparciu o własne preferencje i potrzeby,
• portfolio – sprawdź dotychczasowe realizacje projektanta, bo dzięki temu nie tylko przekonasz się o jego umiejętnościach, ale też dowiesz się, czy jego styl Ci odpowiada,
• cen, materiałów i wszystkiego, co Cię interesuje, a o czym nie wiesz.
Kto pyta, nie błądzi i sprawdza się to również w tym przypadku. Projektowanie wnętrz z wykonaniem jest procesem złożonym, dlatego odpowiednie doinformowanie obu stron jest jak najbardziej wskazane. Powodzenia!

Awwwards