Światowe stolice pięknych mebli

new york

Światowe stolice pięknych mebli

| Aktualności

Podróżując po świecie, podziwiamy wspaniałą kulturę, architekturę, miejscowe wzornictwo i piękne wytwory sztuki rzemieślniczej. Czasami pragniemy, by styl, którym zachwyciliśmy się podczas pobytu za granicą, na stałe zagościł w naszym domu. Paryż, Nowy Jork i Mediolan to stolice światowego meblarstwa. Każda z tych metropolii reprezentuje własny styl w aranżacji wnętrz.

Światowe stolice pięknych mebli – Styl paryski

Paryż pełen jest artystów – ludzi, którzy szczególnie doceniają wolność oraz indywidualizm. By swobodnie tworzyć, świetnie przydaje się duża przestrzeń. W pełnym światła eleganckim wnętrzu łatwo przychodzą do głowy nowe inspiracje. Paryskie apartamenty są pełne lekkości, którą można osiągnąć, jeśli wybierzemy odpowiednie wyposażenie. Meble w większości nie są masywne, są to np. stoły ze szklanymi blatami, zgrabne fotele na wysokich nóżkach, „stoliki patyczaki”. Zastosowanie jasnej palety barw optycznie powiększa pomieszczenia.

Paryżanie uwielbiają eklektyzm i mieszają dekoracyjne wątki z różnych epok. Możemy więc napotkać obok siebie elementy neokasycyzmu, art deco czy np. rokoko. Oryginalne lub stylizowane na takie „ludwiki, szezlongi i kunsztowne fotele, stoją dumnie obok zupełnie nowoczesnych mebli. Styl francuski to także dekoracyjnie upięte zasłony, pikowane obicia i pięknie zdobione abażury. Światowe meblarstwo w wydaniu paryskim jest pełne komfortu i luksusu. We francuskim salonie nad sofą ubraną w adamaszek może wisieć kryształowy żyrandol, a obok szafy rokoko stoi nowoczesny, okrągły stolik. Wszystkie meble i przedmioty powinny jednak tworzyć przemyślaną kompozycję, z dominującym elementem (np. kolorem, wzorem, fakturą), który będzie spajał wszystko w harmonijną całość.

Nowy Jork – światowe meblarstwo – Światowe stolice pięknych mebli

Wnętrze salonu w Nowym Jorku wypełniają meble w klasycznych, prostych formach. Jest przytulnie, ale z klasą. Meble wypoczynkowe wyróżniają się opływowymi kształtami i obite są szlachetnymi tkaninami (np. aksamitem). W pomieszczeniach króluje symetria, ważne są idealne proporcje. Kluczowymi elementami wystroju są wzory, które są wyraziste i zgeometryzowane. Znajdują się one np. na długich zasłonach, tapicerowanych fotelach, sofach, pledach, poduszkach i lampach.

Bardzo ważne jest oświetlenie. Znajdziemy tu zarówno nowoczesne halogeny, umieszczone w podwieszanym suficie, jak i ozdobne żyrandole, zawieszone w części wypoczynkowej i nad stołami. Wyjątkowy nastrój mieszkania podkreślają lampy boczne stojące np. na konsolach i stolikach kawowych.

Światowe meblarstwo — Mediolan – Światowe stolice pięknych mebli

Włoski styl nieustannie zachwyca od lat i jest dla wielu synonimem luksusu. Włosi kochają piękne przedmioty, podobają się im np. kryształowe żyrandole z weneckiego szkła, misterne złocenia i dekoracyjna sztukateria. Eleganckie włoskie meble ustawia się w horyzontalnych zestawach, posiadają doskonałe proporcje i przepiękną linię. Ich cechy charakterystyczne to misternie wykonana ornamentyka i najwyższej jakości surowce, z których je wykonano.

Barwy występujące we wnętrzach to biele, czerń, wyrafinowane odcienie szarości, beże i przenikające się kolory szkła weneckiego (fiolet, turkus, błękit i czerwień). Sofy, kanapy i krzesła wykończone są znakomitymi materiałami. W domu w stylu włoskim panuje klimat relaksu, podkreśla się go przez mięsiste dywany i wyrafinowane detale, takie jak np. piękna grafika powieszona na ścianie, czy prześliczny, antyczny wazon.

Awwwards