topdesignstudio.pl

Blog tematyczny o domu, ogrodzie i hobby.

Ogród

Jak założyć ogród na balkonie?

Jak założyć ogród na balkonie?

Wiele osób zastanawia się, jak można założyć ogród na balkonie. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najlepszymi poradami w tym zakresie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak zagosporadować przestrzeń na balkonie
  • jakie powinny być odpowiednie warunki do uprawy
  • jaki sposób uprawy wybrać
  • dlaczego zapewnienie odpowiedniego podłoża jest ważne
  • czemu trzeba regularnie nawadniać rośliny
  • jakie rośliny wybrac na balkon

Zagospodarowanie przestrzeni

Podczas zakładania ogródka na balkonie należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Należy się zastanowić, która część balkonu będzie przeznaczona do wypoczynku, a która do założenia ogrodu. Ogródek na balkonie może mieć bardzo zróżnicowane formy. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są skrzynki, które można zamontować na balustradzie balkonu. Jednak poleca się również umieszczenie na balkonie metalowych kratek mocowanych do ściany.

Odpowiednie warunki

Założenie ogrodu na balkonie jest możliwe, jeśli panują na nim odpowiednie warunki do zrealizowania tego celu. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, czy do balkonu dociera naturalne promieniowanie słoneczne. Zdecydowana większość gatunków roślin najlepiej będzie rosła na jasnym oraz dość słonecznym stanowisku. Warto unikać umieszczania ogródka na balkonie w pobliżu ruchliwych ciągów komunikacyjnych.

Ogród na balkonie – sposób uprawy

Decydując się na stworzenie ogródka na balkonie należy również podjąć decyzję związaną ze stosowanymi sposobami uprawy roślin. Rośliny można posadzić samodzielnie z nasion. Możliwe jest także zakupienie gotowej rozsady, którą posadzi się na balkonie. W przypadku osób, które nie mają zbyt dużej ilości czasu na samodzielne sadzenie roślin, doskonałym rozwiązaniem będzie zakup większych roślin w doniczkach, które można przesadzić na ich miejsce docelowe na balkonie.

Odpowiednie podłoże

Roślinom rosnącym na balkonie powinno się zapewnić odpowiednie podłoże, na którym ich wzrost będzie najefektywniejszy. Warto zdecydować się na wybór podłoża, które będzie żyzne oraz dobrze przepuszczalne i zaopatrzone we wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Wymagania te doskonale spełniają uniwersalne podłoża, które są dostępne w większości sklepów, dlatego ich wybór będzie odpowiedni w przypadku zakładania ogrodu na balkonie.

ogród na balkonie

Optymalne nawodnienie

Ogród na balkonie powinien być również optymalnie nawadniany, dlatego warto zwrócić uwagę na ten aspekt podczas projektowania swojego ogrodu. Wilgotność podłoża nie powinna być ani zbyt duża, ani też zbyt mała. Zbyt małe nawodnienie może powodować schnięcie roślin. Natomiast zbyt duże może sprawiać, że będą gniły. Warto kontrolować poziom nawodnienia roślin, ponieważ ma on bardzo duży wpływ na efektywność ich wzrostu.

Ogród na balkonie – wybór roślin

Ogrody i balkony doskonale do siebie pasują, jednak powinno się zadbać o ich właściwe zaprojektowanie i wybór odpowiednich roślin. W przypadku ogrodu na balkonie doskonale sprawdzą się różne rodzaje warzyw. Wśród nich można wyszczególnić pomidorki koktajlowe, pietruszkę, a także sałatę. Na balkonie z powodzeniem można sadzić również różne zioła. Może to być na przykład pietruszka, koperek lub szczypiorek. Niektóre osoby decydują się także na zasadzenie na balkonie owoców. W tej sytuacji najlepiej sprawdzą się truskawki oraz poziomki, które stosunkowo prosto się uprawia.

Udostępnij