topdesignstudio.pl

Blog tematyczny o domu, ogrodzie i hobby.

Lifestyle

Piramida zdrowego stylu życia – podstawowe zasady

Piramida zdrowego stylu życia – podstawowe zasady

Zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna pomogą w utrzymaniu zdrowia i dobrego stanu całego organizmu. Warto pamiętać o tym, że sport, zdrowa dieta oraz sen ułatwią utrzymanie prawidłowej masy ciała i zminimalizują ryzyko wystąpienia poważnych chorób. W tym pomaga nam również piramida zdrowego stylu życia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są główne zasady zdrowego stylu życia
  • jaka jest rola warzyw, owoców i węglowodanów
  • jaka jest rola mięsa, nabiału i tłuszczów w zdrowym stylu życia

Piramida zdrowego stylu życia – główne zasady

Piramida zdrowego stylu życia w jasny i prosty sposób obrazuje podstawowe czynniki wpływające na zachowanie nienagannego stanu całego organizmu. Grafika w postaci piramidy zdrowego stylu życia przedstawia nie tylko kluczowe zasady dotyczących aktywności fizycznej i odpoczynku, ale zawiera również szereg wytycznych związanych z poprawnym sposobem żywienia.

Piramida zdrowego życia ukazuje między innymi wpływ aktywności fizycznej na zdrowie oraz samopoczucie całego organizmu. Zgodnie z wytycznymi piramidy osoba dorosła powinna poświęcać tygodniowo około 150 minut na wykonywanie ćwiczeń o umiarkowanej intensywności. W przypadku bardziej intensywnych treningów minimalny czas poświęcony na wykonywanie ćwiczeń powinien wynosić z kolei około 75 minut.

Oprócz tego piramida zdrowego stylu życia podkreśla wpływ odpoczynku i snu na utrzymanie dobrego samopoczucia całego organizmu. W tym wypadku badacze zalecają pilnowanie zarówno długości snu, jak i ustalonych pór wypoczynku. Warto pamiętać o tym, że wyrobienie odpowiednich nawyków związanych z zasypianiem ułatwi skuteczną regenerację całego organizmu.

piramida zdrowego stylu życia

Piramida zdrowego stylu życia – warzywa, owoce i węglowodany

Piramida żywieniowa stanowi jeden z najlepszych wyznaczników zdrowego systemu życia, pomagający miedzy innymi w skomponowaniu zdrowej i zbilansowanej diety. Według zasad piramidy zdrowego stylu życia w codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć między innymi warzyw i owoców, które powinny stanowić podstawę spożywanych posiłków.

Według wytycznych piramidy żywieniowej w zbilansowanej i zdrowej diecie ogromną rolę odgrywa także spożywanie wartościowych produktów zbożowych. Warto podkreślić, że produkty zbożowe, w odróżnieniu od warzyw i owoców, nie muszą być spożywane codziennie. Kolejną ważną kwestią okaże się także staranny dobór rodzaju posiłków – należy pamiętać o tym, że w przypadku węglowodanów najlepszą opcją okaże się wybór pełnoziarnistego chleba oraz pożywnych ciemnych makaronów.

Nabiał, mięso i tłuszcze roślinne – ważne elementy piramidy żywieniowej

W zbilansowanej diecie nie powinno zabraknąć także nabiału oraz produktów zwierzęcych, stanowiących cenne źródło białka. Warto zaznaczyć, że na piramidzie żywieniowej rośliny strączkowe zostały umieszczone w tym samym miejscu co mięso. Nie można zapominać o tym, że duża zawartość białka w roślinach takich jak ciecierzyca czy soja. Sprawia, że mogą stanowić one doskonałą alternatywę dla mięsa.

Na szczycie piramidy zdrowego stylu życia znajdują się tłuszcze pochodzenia roślinnego, stanowiące wartościowe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Regularne spożywanie zdrowych tłuszczy pochodzenia roślinnego chroni serce oraz przyczynia się do usprawnienia funkcjonowania układu nerwowego.

Udostępnij