topdesignstudio.pl

Blog tematyczny o domu, ogrodzie i hobby.

Dom

Antresola w domu – przegląd zalet i wad

Antresola w domu – przegląd zalet i wad

Jeśli jednym ze znaków rozpoznawczych naszego mieszkania są wysokie ściany, warto zastanowić się nad korzyściami, jakie może dać domownikom wprowadzenie w nim antresoli. To świetny sposób na zyskanie dodatkowej przestrzeni, choć antresola w domu nie jest rozwiązaniem, które sprawdza się bez względu na okoliczności.

Czym jest antresola?

Antresola jest oryginalnym rozwiązaniem architektonicznym pozwalającym na podwyższenie pokoju dziennego. Jest częścią pomieszczenia, która znajduje się nad stropem pośrednim. Nie jest zamknięta przegrodami budowlanymi. Zgodnie z literą polskiego prawa może zostać wprowadzona jedynie wtedy, gdy mamy pewność, że przestrzeń pod nią nie będzie miała mniej niż dwa metry wysokości.
Wbrew obawom osób zaczynających się nią interesować, konstrukcja antresoli nie jest skomplikowana. Przeważnie składa się z podłogi, słupów nośnych oraz belek. Najkorzystniejsza cenowo wydaje się konstrukcja drewniana. Często spotykaną opcją są jednak również antresole podwieszane eliminujące konieczność przygotowywania podpór na parterze. Oczywiście, nie każda konstrukcja nośna może zostać zaakceptowana, a kluczowe znaczenie ma to, czy jest w stanie spełnić wymogi odnoszące się do jej odporności pożarowej.

Aranżacja antresoli krok po kroku

Aranżacja antresoli jest uzależniona od tego, jakie mamy względem mniej oczekiwania. Stosunkowo najmniej skomplikowane jest przygotowanie takiej, która zapewniałaby miejsce do spania, bo w takim wypadku już wysokość 120 centymetrów mogłaby być wystarczająca. Jeśli jednak ma się na niej znaleźć biblioteka lub gabinet, 2 metry wysokości to absolutne minimum. Tu zresztą warto podkreślić, że niewiele jest ograniczeń związanych z tym, jakie pomieszczenia mogą znaleźć się na antresoli. Sypialnia lub gabinet to zwykle najbardziej naturalny wybór. Nie powinniśmy być jednak zaskoczeni tym, że znajduje się na niej garderoba albo pomieszczenie gospodarcze.

Zalety i wady antresoli w domu

Czy antresola w domu to dobry pomysł? Nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które posiada szereg zalet. Na pierwszy plan wysuwa się to, że pozwala ona na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, którą dysponujemy. Antresola nie ogranicza się jednak do powiększania przestrzeni. Wiele osób ceni możliwość skorzystania z jej możliwości przede wszystkim dlatego, że jest rozwiązaniem stwarzającym całkiem nową perspektywę. Nie bez znaczenia jest i to, że antresola wpływa na relacje między domownikami. Pozwala im być bliżej siebie, a jednocześnie przyczynia się do tego, że można pozwolić sobie na więcej intymności. Jest to też oryginalne rozwiązanie zapewniające pomieszczeniu bardziej nowoczesny wygląd.
Nie oznacza to, oczywiście, że antresola jest rozwiązaniem wolnym od wad. Najpoważniejsza jest związana z ogrzewaniem, bo ciepłe powietrze, zgodnie z prawami fizyki, unosi się do góry. Niezwykle trudno jest tak grzać w domu, aby i przy podłodze i tuż pod sufitem czuć się rzeczywiście komfortowo. Warto pamiętać także o tym, jak kłopotliwa może być swoboda rozchodzenia dźwięków. Te z antresoli rozchodzą się po całym domu, co bywa uciążliwe.

Udostępnij