topdesignstudio.pl

Blog tematyczny o domu, ogrodzie i hobby.

Lifestyle

Sprawdzone sposoby na trening cardio w domu

Sprawdzone sposoby na trening cardio w domu

Trening cardio stanowi jeden ze skutecznych sposobów na pozbycie się nadmiaru kilogramów oraz utrzymanie dobrego stanu zdrowia całego organizmu. Warto pamiętać o tym, że podczas takiego treningu niezwykle ważną rolę odgrywa nie tylko częstotliwość, ale także i intensywność wykonywanych ćwiczeń. Nie musimy koniecznie iść na siłownie, możemy wykonać trening cardio w domu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są podstawowe zasady treningu cardio
  • jak przeprowadzać trening cardio w domu
  • dlaczego skakanie na skakance jest tak efektywne

Podstawowe zasady treningu cardio – o czym pamiętać?

Do głównych zadań treningu cardio należy między innymi poprawa wydolności układu naczyniowo-sercowego. Warto pamiętać o tym, że regularne wykonywanie ćwiczeń wytrzymałościowych o umiarkowanej intensywności wzmocni serce uraz ułatwi dokładne dotlenienie całego organizmu. Nie można zapominać również o tym, że ćwiczenia cardio ułatwiają skuteczne pozbycie się tkanki tłuszczowej.

Decydując się na wprowadzenie do codziennej rutyny treningu cardio. Należy pamiętać o tym, że efektywność ćwiczeń tego typu zależy między innymi od częstotliwości. Trening cardio powinien być wykonywany co najmniej 3 razy w tygodniu, dodatkowo warto pamiętać o tym, że wybrane ćwiczenia powinny charakteryzować się umiarkowanym poziomem intensywności. Co więcej w treningu cardio niezwykle ważną rolę odgrywa także czas trwania ćwiczeń – specjaliści rekomendują, by trening wytrzymałościowy trwał minimum 30 minut.

Trening cardio w domu – wchodzenie po schodach

Trening cardio w domu to doskonała alternatywa dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na regularne wizyty w klubie fitness. Domowy trening poprawiający wydolność sprawdzi się także w przypadku osób, które nie przepadają za aktywnością na świeżym powietrzu.

Jednym z najlepszych sposobów na trening cardio w domu jest wchodzenie po schodach. Regularne wspinanie się po schodach pozwoli nie tylko na skuteczne dotlenienie organizmu, ale ułatwi również walkę z nadprogramowymi kilogramami.

W przypadku początkujących osób dobrym pomysłem okaże się rozpoczęcie treningu od wchodzenia po jednym stopniu, dodatkowo na samym początku ćwiczenia powinny rozpoczynać się od pokonania maksymalnie dwóch pięter. Następny etap treningu stanowi uspokojenie tętna i wyrównanie oddechu oraz wejście na dwa kolejne piętra. Po upływie około 5 tygodni można pokusić się o rozpoczęcie pokonywania dwóch stopni naraz.

trening cardio w domu

Skakanie na skakance – sprawdzony sposób na trening cardio w domu

Skakanie na skakance to jeden z najlepszych sposobów na prosty i efektywny trening cardio w domu. Warto pamiętać o tym, że wykonanie ćwiczenia tego typu nie wymaga skomplikowanego sprzętu. Co więcej trening ze skakanką nie powinien sprawić większego problemu nawet początkującym i niedoświadczonym osobom.

W przypadku treningu cardio ze skakanką niezwykle ważną kwestią okaże się dokładnie przeprowadzona rozgrzewka. Staranne rozgrzanie stawów zapobiegnie kontuzjom i ułatwi przebieg całego treningu. W przypadku treningu cardio ze skakanką bardzo ważne okaże się także przyjęcie prawidłowej postawy. Podczas wykonywania ćwiczeń należy pamiętać o wyprostowanych plecach, wciągniętym brzuchu i ugiętych łokciach.

Trening na skakance najlepiej będzie rozpocząć od serii złożonej z 10 skoków w wolnym tempie połączonych z 10 nieco szybszymi skokami. Osoby początkujące powinny pamiętać o dopasowaniu intensywności treningu do możliwości organizmu, dbając o stopniowe podnoszenie poziomu trudności ćwiczeń.

Udostępnij