topdesignstudio.pl

Blog tematyczny o domu, ogrodzie i hobby.

DomOgród

Jak wybrać lampę do uprawy roślin?

Jak wybrać lampę do uprawy roślin?

W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć różne rodzaje lamp do uprawy roślin. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat istotnych aspektów związanych z ich wyborem. I odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka lampa do uprawy roślin jest najlepsza dla ciebie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są rodzaje lamp do uprawy roślin
  • jaka lampa jest najlepsza
  • jakie znaczenie ma barwa światła
  • jaka jest różnica między uprawą domową a komercyjną

Lampa do uprawy roślin typu HPS

Wśród różnych rodzajów lamp do uprawy roślin można wymienić przede wszystkim lampy HPS, które cieszą się największą popularnością u użytkowników. Główną zaletą lamp HPS jest wspieranie wzrostu roślin na każdym etapie ich rozwoju, zarówno kiełkowania, jak i kwitnienia. Lampa do uprawy roślin dostarcza im optymalną ilość energii, która niezbędna jest w procesie fotosyntezy.

Lampy do uprawy roślin typu CFL

Kolejnym rodzajem lamp, które doskonale sprawdzą się podczas uprawy roślin, są lampy CFL. Świetlówki kompaktowe są uznawane za jedne z najtańszych rozwiązań w domowej uprawie roślin. Wśród głównych zalet wyboru tego rozwiązania można wskazać stosunkowo niską cenę, a także łatwość montażu tego systemu. Lampy do uprawy roślin w wersji CFL zużywają również mniejszą ilość energii niż lampy HPS. Jednak ich poziom awaryjności jest nieco wyższy, co może wiązać się ze słabszym wzrostem roślin.

Lampy do uprawy roślin typu Led Grow

W domowej uprawie roślin z powodzeniem może być również wykorzystywane oświetlenie Led Grow. To rozwiązanie charakteryzuje się wyjątkowo wysokim poziomem efektywności, dlatego może być stosowane nawet w profesjonalnych szklarniach. W oświetleniu Lew Grow możliwe jest dostosowanie światła do aktualnej fazy wzrostu roślin, dzięki czemu będzie on przebiegał sprawniej. Jednak możliwy jest również wybór uniwersalnego oświetlenia tego typu lub wybrania dodatku z ochroną przed szkodnikami.

lampa do uprawy roślin

Lampa do uprawy roślin – jaką wybrać?

Wielu hodowców roślin zastanawia się, jaką najlepiej wybrać lampę do ich uprawy, zarówno domowej, jak i profesjonalnej. Lampy do oświetlania roślin można znaleźć w sprzedaży w bardzo wielu wariantach, które różnią się między sobą swoimi parametrami technicznymi. Podczas wyboru konkretnego modelu lampy należy dostosować go do wielkości swojej uprawy, a także aktualnej fazy wzrostu roślin. W trakcie wyboru należy również wziąć pod uwagę swój budżet, ponieważ lampy dostępne są w różnych cenach, zarówno wysokich, jak i niskich.

Barwa światła lampy

Poszczególne lampy do uprawy roślin, które są dostępne w sprzedaży, różnią się między sobą również barwą światła. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt, ponieważ może mieć wpływ na efektywność wzrostu roślin oraz wielkość uzyskiwanych plonów. Nowoczesne lampy do uprawy roślin charakteryzują się pełnym spektrum światła, dzięki czemu można je dostosować do swoich potrzeb. Natomiast w modelach lamp HPS oraz LED barwę światła można dowolnie konfigurować, w zależności od swoich potrzeb.

Uprawa domowa a komercyjna

Lampę do uprawy roślin powinno się również dostosować do specyfiki prowadzonej przez siebie uprawy. W przypadku upraw komercyjnych bardzo duże znaczenie ma ograniczenie kosztów korzystania z lampy, ponieważ oświetlanie dużych powierzchni może generować spore zużycie energii elektrycznej. Oprócz tego podczas wyboru lampy należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak jej wpływ na środowisko, długość emitowanych fal, a także sposób montażu i konserwacji.

Udostępnij