topdesignstudio.pl

Blog tematyczny o domu, ogrodzie i hobby.

Dom

Łazienka w stylu skandynawskim

Łazienka w stylu skandynawskim

Łazienka w stylu skandynawskim to popularny trend aranżacji, który wywodzi się z krajów nordyckich. Łączy w sobie estetyczną uniwersalność oraz zamiłowanie do naturalnych materiałów. Warto dowiedzieć się:

  • skąd w Polsce wziął się styl skandynawski ?
  • jakie są charakterystyczne cechy łazienki w stylu skandynawskim?
  • jakie są rozwiązania dla małej łazienki z pralką i suszarką?

Zobacz również: https://topdesignstudio.pl/lazienka-w-drewnie-i-szarosci/

Łazienka skandynawska – nieco historii

Łazienka skandynawska i tym samym styl skandynawski zaczął stopniowo pojawiać się w Polsce od lat 90-tych XX wieku, kiedy to nasz kraj stopniowo otwierał się na zachodnie trendy i mody kulturowe. Jednakże jego popularność przybrała na sile dopiero w ostatnich latach, szczególnie za sprawą pojawienia się w polskim internecie i mediach społecznościowych różnych inspiracji aranżacyjnych rodem ze Szwecji czy Norwegii. Drugim ważnym czynnikiem był rozwój skandynawskich sieci marketów sprzedających szereg artykułów zastosowania domowego. Spopularyzowały one skandynawski styl życia tak mocno, że ich elementy stały się standardem w polskich domach i mieszkaniach.

Łazienka w stylu skandynawskim umywalka i przybory

Łazienka w stylu skandynawskim – cechy charakterystyczne

Łazienka w stylu skandynawskim to pomieszczenie, które charakteryzuje się minimalizmem, funkcjonalnością oraz wykorzystaniem naturalnych materiałów. W takim wnętrzu dominują jasne, neutralne kolory, takie jak biel, szarość, beż oraz pastelowe odcienie niebieskiego. Preferuje się kafelki w kolorze białym lub szarym, aby stworzyć duże i jasne powierzchnie optycznie powiększające łazienkę. Pamiętajmy, że w budownictwie skandynawskim dominują małe domy, dlatego tak ważna jest idea ekonomicznego zagospodarowania pomieszczeń wykorzystując odpowiedni układ okien. Dzięki temu można wprowadzić dużą ilość naturalnego światła.

Łazienka w stylu skandynawskim akcesoria

Dewizą łazienki w stylu skandynawskim jest “Mniej znaczy więcej”, toteż kładzie nacisk na przemyślane zastosowanie różnych elementów wyposażenia. Dobór mebli i dekoracji nie jest również przypadkowy, ale stawia na prostotę i funkcjonalność. Każdy dodatek wystroju ma swoje konkretne zastosowanie a zwłaszcza połączenie akcentów przytulności z elementami klimatu zimowego. To chyba najciekawsza cecha tego stylu. Jak wiemy, krajom skandynawskim towarzyszy długi i zimny okres, dlatego ten styl obfituje w koce, skóry, pledy i różne dodatki w odcieniach niebieskiego i szarości. 

Styl skandynawski na przykładzie małej łazienki z prysznicem i pralką

Styl skandynawski to również znakomity pomysł na aranżację małej łazienki z prysznicem i pralką. Niestety, tak ograniczona przestrzeń jest też częstym problemem w polskich mieszkaniach. Jednak Skandynawowie świetnie sobie z tym radzą. W łazience meble i akcesoria powinny być minimalistyczne i funkcjonalne. Należy zdecydować się na proste, wiszące szafki nad umywalką lub szafkę podwieszaną pod blatem, w której zmieści się pralka. Również prysznic jest niewielki i najczęściej wyposażony w szklany parawan. Nawet w ograniczonej przestrzeni nie może zabraknąć akcentów dekoracyjnych, gdzie stosuje się elementy w odcieniach pastelowych lub dodatki z naturalnych materiałów, takie jak kosze z wikliny czy kamienne mydelniczki.

Umiejętność zagospodarowania niewielkich przestrzeni, równowaga między minimalizmem a estetyką dekoracji oraz naturalność i przystępność cenowa spowodowały niezwykłą popularność stylu skandynawskiego. Warto więc go podpatrywać, nawet jeżeli kierujemy się zupełnie innym poczuciem stylistyki.

Udostępnij