topdesignstudio.pl

Blog tematyczny o domu, ogrodzie i hobby.

Dom

Łazienka w stylu loft a industrialne tradycje

Łazienka w stylu loft a industrialne tradycje

Łazienka w stylu loft i industrialnym to dwa różne podejścia do aranżacji wnętrza. Jako style różni je czas powstania, nasycenie surowością materiałów i podejście do komfortu. Łączą je natomiast wspólne korzenie i ogólne podkreślenie naturalności zastanych form mieszkania urbanistycznego. 

Łazienka loftowa – nieco historii

Łazienka “loftowa”, i tym samym styl loft, zaczął się rozwijać w Nowym Jorku, w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego stulecia. Wtedy właśnie budynki magazynów i fabryk zaczęły przekształcać się w luksusowe i przestronne mieszkania. Lata 60-te to czas rewolucji społecznych, gdzie do głosu dochodzi klasa robotnicza, które staje się dominującą grupą społeczną. Coraz wyższe zarobki pracowników fabryk mają swoje przełożenie na podejście do kwestii komfortu i luksusu, które ostatecznie spowoduje odejście do bardzo surowych form poprzedzającego go stylu industrialnego. W taki sposób styl loftowy przeszedł do amerykańskiej kultury wielkomiejskiej, stając się wyznacznikiem bardziej nowoczesnych trendów industrialnych, z którymi mamy styczność chociażby w restauracjach czy pubach.

Duża łazienka w stylu loft

Łazienka w stylu loft – wyznaczniki stylu 

Łazienka w stylu loft to przede wszystkim przestronne i industrialne wnętrze, które charakteryzuje surowość i minimalizm. Dominują w nim betonowe lub ceglane ściany, czasem malowane w innych kolorach w celu uwydatnienia kontrastu pomiędzy ścianą i podłogą. Łazienka w takim stylu lubi przeszklenia i drzwi przesuwne dążąc tym samym do połączenia z innymi pomieszczeniami. Meble łazienkowe w stylu loft wykonane są przeważnie z metalu i drewna. Stosuje się często półki i blaty z blachy oraz stalowe akcesoria łazienkowe, takie jak uchwyty na ręczniki, drążki i haczyki. Duża wanna, najlepiej wolno stojąca, lub prysznic bez brodzika to idealne rozwiązanie eksponujące centralny punkt łazienki. Otacza się go oświetleniem industrialnym w postaci lamp przemysłowych, które dodatkowo same w sobie są ozdobą łazienki.

Umywalka w stylu loft

Mała łazienka w stylu loftowym – cechy charakterystyczne

Styl industrialny jest powszechnie kojarzony z dużymi, przestronnymi pomieszczeniami, ale mała łazienka w stylu loftowym nie musi w niczym mu ustępować. Aby stworzyć oryginalne i funkcjonalne wnętrze należy skoncentrować się na ekspozycji naturalnego budulca ścian, czyli betonu i cegły. To obowiązkowy wyznacznik tego stylu, stosowany w praktycznie każdym pomieszczeniu. Często, ze względu na termoizolację oraz wentylację powietrza, stosuje się panele dekoracyjne lub tapety imitujących beton i cegłę. To często stosowana praktyka pozwalająca uzyskać efekt surowości bez konieczności odkrywania bazowego materiału budulcowego. W małej łazience w stylu loftowym, kładzie się nacisk na minimalistyczne meble o jak najprostszych formach. W jej przestrzeni dominują jeszcze mocniej szare i czarne dodatki, takie jak ręczniki, dywaniki, wieszaki czy kosze na pranie. Ostatnia kwestia aranżacyjna dotyczy zazwyczaj rezygnacji z wanny. Otwarty prysznic z minimalnymi akcesoriami i szklaną kabiną lub ekranem to najczęstsze rozwiązanie dla małej łazienki w stylu loftowym.

Udostępnij