topdesignstudio.pl

Blog tematyczny o domu, ogrodzie i hobby.

Dom

Łazienka glamour, loft lub boho?

Łazienka glamour, loft lub boho?

Aranżacja łazienki wymaga określenia stylu w jakim chcemy ją utrzymać. Jest on odbiciem poczucia naszej estetyki a ta z kolei ma za zadanie odzwierciedlić nasz styl życia i sposób patrzenia na świat. Dlatego tak warto zadbać o estetyczny koncept naszej łazienki, w innym wypadku możemy czuć się w niej po prostu źle. Łazienka glamour będzie dla nas punktem odniesienia dla przeciwstawnych jej trendów, takich jak loft i boho.Każdy z nich będzie pasować do odmiennego typu osobowości i będzie wymagać innego bagażu estetycznych doświadczeń.  

Łazienka glamour, czyli niegasnący elegancki szyk 

Glamour jest stylem pełnym sprzeczności. Cechuje go z jednej strony anty minimalizm, wyrażający się w dążeniu do barokowego przepychu a z drugiej strony eklektyzm sięgający niekiedy do absurdalnych zestawień. Powstał po II wojnie światowej a jego pionierami były czołowe gwiazdy Hollywood. Przepych, czy nawet kicz, jest najbardziej spornym elementem tej stylistyki, chociaż to w nim tkwi całe sedno. Styl ten powinien być grą między osobowością właściciela a jego gustem. Sprawdzi się świetnie u osób, które lubią jego otoczenie, ale również potrafią zaakcentować odpowiedni dystans. Łazienka glamour jest właśnie tym miejscem, gdzie tę sprzeczność można idealnie wyrazić. Wystrój łazienki powinien dążyć do klasycznej, nie przesadnej elegancji, dlatego dobrze sprawdzi się tu łazienka w stylu francuskim. Elementy dekoracyjne i sztukateria powinna być silnie metaliczne, czyli koloru srebrnego lub złotego. Dopiero przy dużych pomieszczeniach łazienkowych wskazany jest pałacowy rozmach, który zrównoważy nasycenie sztukaterią.

Zobacz również: https://topdesignstudio.pl/lazienka-inspiracje-dla-kazdego/

Łazienka glamour armatura

Łazienka loft – industrialność na wyższym poziomie

Styl loftowy jest przeciwieństwem glamour, bowiem cechuje go prostota, minimalizm i surowość. Za wszelką cenę eksponuje materiały w ich najbardziej nienaruszonej formie, stąd dążenie do odsłaniania ścian, rezygnacja z tynku czy tapet. Styl ten lubi duże okna i wszechobecność światła. Stara się zrewitalizować robotniczy styl życia. Nie daje czasu na egzaltację i kontemplację wysublimowanych form. Liczy się tu użyteczność i praktyczność utrzymania otoczenia. Łazienka loft będzie odbiciem powyższego charakteru, choć realizowana jest w przeróżny sposób. Bardzo trudno ustalić jakiś jednoznaczny kanon aranżacji. Ważne, aby wyeksponować w łazience naturalność industrialnego budulca, jakim jest cegła, beton i drewno. Taka łazienka lubi dużą przestrzeń, przy czym powinna być oszczędna w ornamentyce i jej jakości. Wszelkie dekoracje biorą się z tego, co jest „pod ręką” lub wprost korzysta się z przedmiotów, które dawno wyszły z użycia.

Łazienka boho a współczesny styl

Styl boho jest jednym z najciekawszych stylów, z jakim mamy obecnie do czynienia. Swój rodowód zawdzięcza cyganerii artystycznej, która kontestowała styl arystokratyczny i wielkomiejski, czerpiąc inspiracje z motywów orientalnych i etnicznych. Meble w tym stylu są lekkie i praktyczne, gotowe na to, aby się z nimi szybko rozstać. Kwintesencją tej estetyki będą rozmaite przedmioty „handmade”, ozdoby ludowe i plemienne. Łazienka boho powinna być zdominowana przez zieleń i drewno. Świetnie sprawdzą się tu wszelkie dekory z motywami roślinnymi, jak również obecność samych roślin. Zadaniem łazienki boho jest przenieść nas na łono egzotycznej natury lub zanurzyć w wir wspomnień odbytych podróży. Dlatego warto regularnie doposażać ją w orientalne figurki i etniczne motywy oraz zmieniać konfiguracje roślin. 

Udostępnij