Chcąc zainwestować w wierzytelność, należy zapoznać się z aktualnymi oferentami. Istnieją również firmy skupujące wierzytelności i odsprzedające je później zainteresowanym inwestorom. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o przystąpieniu do transakcji. Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule.
Na czym polega sprzedaż wierzytelności?
Jest to transakcja, w ramach której prawa do długu przechodzą z jednego podmiotu na inny . Od momentu sprzedaży wierzytelności i wpisu nowego wierzyciela w Księgę Wieczystą obciążonej nieruchomości, kupiec staje się pełnoprawnym wierzycielem i może domagać się od dłużnika spłaty należności. Pozornie proces może się wydawać skomplikowany, jednak warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach:
-
Bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup wierzytelności hipotecznych. Są one zabezpieczone nieruchomością, która – w razie niewywiązania się ze zobowiązań przez dłużnika – może stać się własnością wierzyciela. Dzięki temu ryzyko straty pieniędzy zostaje zminimalizowane.
-
Kwota zakupu wierzytelności jest przeważnie niższa niż jej realna wartość i wartość zabezpieczającej ją nieruchomości. Istnieje zatem szansa na atrakcyjny zwrot z inwestycji.
-
Kupując wierzytelności wymagalne, nieprzedawnione i bezsporne, inwestor zyskuje podstawy do natychmiastowego ubiegania się o spłatę długu. Oczywiście proces ten może zająć trochę czasu, wymagać zaangażowania i współpracy z komornikiem, jednak wierzyciel ma rzetelne zabezpieczenie prawne do dochodzenia roszczeń.
Kto może kupić wierzytelność i dla kogo jest to trafna propozycja?
Warto podjąć świadomą decyzję o tego typu inwestycji, zdając sobie sprawę przede wszystkim z tego, że zwrot pieniędzy raczej nie nastąpi od razu i będzie wymagał poświęcenia czasu. Pamiętaj też, że aby kupić wierzytelność hipoteczną, trzeba dysponować gotówką.Z pewnością więc nie jest to rozwiązanie dla każdego.
Artykuł sponsorowany