topdesignstudio.pl

Blog tematyczny o domu, ogrodzie i hobby.

Dom

Jakie oświetlenie do łazienki?

Jakie oświetlenie do łazienki?

Oświetlenie do łazienki jest bardzo ważnym elementem aranżacji wnętrza. Powinno być równomierne i dostarczać właściwej ilości światła, które umożliwi wykonywanie codziennych czynności higienicznych. Ważne jest również, aby było energooszczędne i najlepiej dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników.  Wybór oświetlenia nie jest prostą sprawą. Z naszego artykułu dowiesz się:

  • jak umiejscowić źródła światła
  • jaką moc powinny mieć poszczególne źródła światła
  • jaki wpływ na użytkowników ma dobrze dobrane światło w łazience. 

Umiejscowienie oświetlenia do łazienki

W łazience warto zastosować oświetlenie z kilku źródeł, takie jak lampa sufitowa, lustrzane klosze, kinkiety łazienkowe lub podświetlenie mebli. Pozwoli to wydzielić odpowiednie strefy w zależności od wielkości łazienki. W pomieszczeniu można stosować trzy różne rodzaje oświetlenia, takie jak: ogólne, punktowe i dekoracyjne. Światło ogólne powinno dostarczać równomiernego oświetlenia całego pomieszczenia i to właśnie ono jest najważniejsze. Jego podstawowym źródłem będą plafony sufitowe, żyrandole, lampy wiszące i duże lampy łazienkowe. Ich stosunkowo duża moc jest w stanie optycznie powiększyć łazienkę.  Zagospodarowanie sufitu pod lampy jest najlepszym pomysłem dla  małych łazienek. Światło punktowe, z kolei, pozwala doświetlić konkretną strefę, np. wannę, prysznic lub umywalkę. Źródła światła dekoracyjnego są z kolei najczęściej używane w celu stworzenia określonego nastroju lub oprawy konkretnej części mebli, ceramiki łazienkowej lub lustra. Z pewnością uwydatnią elegancki design i podkreślą srebrne dodatki.

Kluczowym aspektem  jest również umieszczenie źródeł światła w odpowiedniej odległości od siebie i od elementów wyposażenia, aby uniknąć odblasków i zacienienia. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie przezroczystych plafonów i kinkietów. 

Oświetlenie do łazienki LED

Oświetlenie do łazienki – dobór mocy

W łazience ważne jest, aby używać źródeł mocy o odpowiedniej klasyfikacji i stopniu ochrony przed wilgocią. Lampy, gniazdka i włączniki powinny posiadać klasę bezpieczeństwa IP44, czyli chronić przed dostępem do wody. Zastosowanie urządzeń o niższej klasie IP w łazience grozi porażeniem prądem lub poważnymi uszkodzeniami sprzętu. Ponadto, zaleca się stosowanie oświetlenia łazienkowego o odpowiednio dobranej mocy. W przypadku oświetlenia pierwszego rzędu, takiego jak lampa nad lustrem, moc nie powinna przekraczać 60 W, zaś w przypadku oświetlenia drugiego rzędu, np. halogenów, nie powinna przekraczać 20 W. Najsłabsze, z kolei, są listwy Led o mocy 5W, idealne do oświetlenia lustra. Na rynku dostępne jest mnóstwo modeli oświetlenia dekoracyjnego, dzięki któremu można dowolnie modelować światło w pomieszczeniach. Przy okazji, należy zwrócić uwagę na wybór gniazdek z wyłącznikiem oraz żarówek o certyfikacie bezpieczeństwa. Dzięki temu unikniemy potencjalnych zagrożeń i będziemy mogli je wygodnie zamontować.

Barwa światła w łazience to równie ważna kwestia, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia. Powinniśmy wybierać żarówki o barwie neutralnej lub ciepłej, a unikać tych o barwie zimnej. Barwa ciepła jest bardziej przyjazna dla oczu, bardziej naturalna i sprzyja relaksowi.  W tym celu dobrze się sprawdzą lampy dekoracyjne, które można montować w przeróżnych miejscach takich jak: kabiny prysznicowe czy strefy przeznaczone do kąpieli w wannie.  

Oświetlenie do łazienki lustro

Zalety odpowiedniego oświetlenia w łazience

Odpowiednie oświetlenie w łazience może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze, poprawia ono nasze samopoczucie i nastrój, co jest szczególnie ważne podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych. Kolejnym ważnym aspektem jest bezpieczeństwo – dobrze oświetlona łazienka znacznie zmniejsza ryzyko upadków i urazów. Właściwie dobrane  ułatwia również wykonywanie codziennych czynności higienicznych, takich jak golenie, czesanie włosów czy zrobienie perfekcyjnego makijażu. Zastosowanie różnych źródeł światła, takich jak lustrzane panele LED czy lampki stojące, pozwala na stworzenie unikalnej aury w łazience i dostosować ją do indywidualnych upodobań. Wreszcie, odpowiednie oświetlenie łazienki może wydatnie poprawić jej wygląd, nawet jeżeli prezentuje skromne zabiegi aranżacyjne. Zyskujemy w ten lepszy efekt optyczny tańszym kosztem. 

Wybór oświetlenia do łazienki jest jedną z najważniejszych kwestii, jaką należy uwzględnić przy aranżacji. Wybór jest ogromny za sprawą chociażby sklepów internetowych. Dobierając lampy do łazienki trzeba sprawdzić dostępne kolekcje i dopasować ich styl do wykończenia łazienki pamiętając o funkcjonalności. W ten sposób unikniemy przykrych niespodzianek a korzystanie z łazienki będzie przyjemnością przez długie lata. 

Oświetlenie do łazienki prysznic

Udostępnij