topdesignstudio.pl

Blog tematyczny o domu, ogrodzie i hobby.

Dom

Łazienka bez płytek. Czy to możliwe?

Łazienka bez płytek. Czy to możliwe?

Łazienka bez płytek brzmi niewiarygodnie, ale jest możliwa. Wymaga jednak zastosowania odpowiednich materiałów i rozwiązań. Trzeba pamiętać, że użycie ich nie zawsze będzie gwarantować pełny komfort korzystania z łazienki a częściej przysporzy więcej problemów niż korzyści.  W tym artykule dowiesz się o:

  • materiałach, którymi można zastąpić płytki,
  • mankamentach małej łazienki bez płytek,
  • dodatkowych wydatkach związanych z łazienką bez płytek.

Zobacz również: https://topdesignstudio.pl/bardzo-mala-lazienka-niesamowite-aranzacje/

Łazienka bez płytek – przykładowe materiały

Istnieją pewne alternatywne materiały dla łazienki bez płytek. Ich zastosowanie w praktyce sprowadza się zastąpienia glazury innym rodzajem pokrycia. Najbardziej popularne to panele ścienne, wykonane z tworzywa sztucznego lub laminatu. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość montażu w montażu i czyszczeniu. Dostępne są w różnych wzorach i kolorach, co pozwala na stworzenie oryginalnego wystroju łazienki i sprytnie imitować wygląd prawdziwej glazury. Innym przykładem alternatywy dla płytek jest zastosowanie farb odpornych na wilgoć. Przeważnie posiadają właściwości antygrzybiczne a struktura kauczukowa całkiem dobrze ułatwia utrzymanie czystości. Farby do łazienek, podobnie jak panele,  są dostępne w różnych kolorach i fakturach.

Ściana łazienki bez płytek

Zupełnie innym, ekstrawaganckim pomysłem na łazienkę bez płytek jest wykorzystanie kamienia naturalnego. Marmur, granit lub piaskowiec, może być stosowany na ścianach i podłodze łazienki. Jest przy tym trwały i odporny na wilgoć, ale również drogi i wymagający odpowiednich umiejętności montażu. I ostatni, chyba najbardziej uniwersalny rodzaj materiału, to płyty gipsowo-kartonowe. Są lekkie i łatwe w montażu. Mogą być malowane farbą do łazienki lub pokryte płytkami z klejem do płytek odpornym na wilgoć. Płyty gipsowo-kartonowe są zdecydowanie tańszą opcją niż kamień naturalny lub panele ścienne, ale wymagają obróbki i zabezpieczenia przed wilgocią, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. 

Mała łazienka bez glazury- podstawowe problemy

Mała łazienka bez płytek jest szczególnie narażona na nie właściwą wentylację. Skutki mogą być bardzo szkodliwe zdrowia. Aby uchronić się przed wystąpieniem pleśni, należy szczególnie zadbać o dobrą wentylację powietrza. Często nie obędzie się bez montażu elektrycznego wentylatora łazienkowego. Niekiedy zachodzi potrzeba instalacji zaawansowanych urządzeń, co wiąże się z większymi kosztami. Aby wspomóc wentylację ciekawym pomysłem jest stosowanie suszarki do rąk zamiast ręcznika papierowego lub materiałowego. Takie urządzenie może pomóc w utrzymaniu higieny i zapobiec gromadzeniu się wilgoci w pomieszczeniu, jednak zabierze nieco miejsca a czasem może kolidować z meblami i akcesoriami łazienkowymi. Co prawda, można zdecydować się na wiszące szafki i półki, ale w tym aspekcie należy dobrać takie modele, które będą odporne na wilgoć.

Tania łazienka bez płytek

Czasem można spotkać projekty taniej łazienki bez płytek, gdzie rezygnuje się z jakiegokolwiek wykończenia ścian. Ta opcja wydaje się być ekonomiczna, ale wiążą się z nią pewne problemy, przede wszystkim wilgoć. Łazienka to miejsce, gdzie panuje wysoka wilgotność. Nie wykończone, porowate ściany łatwo staną się trudne do utrzymania w czystości a pleśń może wpłynąć na stan struktury ścian. Ponadto, ich niewykończone powierzchnie mogą wyglądać surowo i nieestetycznie. Nawet w przypadku pokrycia farbą lub dodania elementów dekoracyjnych, pomieszczenie będzie wydawać się mroczne i nieprzyjemne. W efekcie, tania łazienka bez płytek może się okazać bardziej kosztowna i będzie szybko wymagać powtórnego remontu.

Udostępnij