topdesignstudio.pl

Blog tematyczny o domu, ogrodzie i hobby.

Dom

Tapety do łazienki – poznaj ich możliwości

Tapety do łazienki – poznaj ich możliwości

Czy płytki łazienkowe to jedyne rozwiązanie, jakim warto się zainteresować? Nawet, jeśli nie wyobrażamy sobie innej opcji na podłodze, istnieje co najmniej kilka rozwiązań, które mogą z nimi konkurować na ścianie. W tym kontekście na szczególne zainteresowanie zasługują tapety do łazienki warto więc dowiedzieć się więcej na temat ich możliwości, zalet oraz wad.

Czy warto pomyśleć o tapetach do łazienki?

Wiele osób myślących o tapetach w łazience ma mieszane uczucia co do takiego rozwiązania. Owszem, nowoczesne tapety prezentują się fantastycznie. Łazienka jest jednak specyficznym pomieszczeniem – dość wilgotnym, narażonym nie tylko na kontakt z wodą, ale i z dość wysokimi temperaturami. Trudno uciec od pytania o to, czy tapeta nie ulegnie szybkiemu uszkodzeniu w takich warunkach.
Gdybyśmy mieli ochotę na wprowadzenie do łazienki dokładnie takich samych tapet jak te, które są obecne w salonie, wspomniane ubawy musiałyby się szybko spełnić. Nie oznacza to jednak, że nie ma dziś w sprzedaży rozwiązań stworzonych wyłącznie z myślą o łazience. To tak zwane tapety wodoodporne, znakomicie radzące sobie nie tylko z wilgocią, ale i z częstymi zmianami temperatury.

Zalety tapety do łazienki

Gdy mówimy o zaletach tapety w łazience, zwykle stawiamy na jej walory wizualne. Tapeta przełamuje monotonię typową dla kolejnych łazienek wyposażonych w płytki podłogowe i ścienne. Nadaje pomieszczeniu charakteru i pozwala mówić o konkretnej łazience jako o miejscu innym niż wszystkie. Tapeta jest też idealną opcją, gdy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie lubimy przebywać przed długi czas we wnętrzu, które będzie nieustannie wyglądać tak samo. Ochota na zmiany nie wymaga w jej przypadku generalnego remontu. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie temu, aby wymienić tapetę na inną. Oczywiście, w ten sam sposób możemy postępować z płytkami, jest to jednak zdecydowanie droższe przedsięwzięcie. Plusem tapety w łazience jest też jej uniwersalność. Może w całości zastąpić płytki ścienne, może jednak pojawiać się w zestawieniu z nimi – choćby w tych miejscach, które nie są narażone na bezpośredni kontakt z wodą.

Jaką tapetę do łazienki wybrać?

Gdy mamy już pewność, że w naszym wypadku tapeta do łazienki sprawdzi się świetnie, możemy zacząć zastanawiać się nad odpowiedzią na pytanie o to, na jaki jej typ najlepiej jest się zdecydować. Obecnie największą popularnością cieszą się zmywalne tapety winylowe. Można je łatwo rozpoznać po błyszczącej powłoce. Ich znakiem rozpoznawczym jest także wodoszczelność. Tapety winylowe są łatwe w utrzymaniu w czystości. Jakby tego było mało, można stosować podczas ich czyszczenia detergenty nie obawiając się, że doprowadzi się do ich uszkodzenia. Ciekawą propozycją są także tapety laminowane. Wyglądają tak samo atrakcyjnie, jak modele winylowe, są przy tym tańsze od nich. Niestety, są też mniej odporne na działanie wilgoci. Warto więc układać je przede wszystkim w tych miejscach w łazience, o których wiemy, że nie będą narażone na bezpośredni kontakt z wodą.

Udostępnij