topdesignstudio.pl

Blog tematyczny o domu, ogrodzie i hobby.

Dom

Łazienka dla niepełnosprawnych

Łazienka dla niepełnosprawnych

Aby łazienka dla niepełnosprawnych spełniała swoje zadanie, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak potrzeby użytkowników, wymagania budowlane, przepisy bezpieczeństwa i wygodę użytkowania. Artykuł porusza następujące kwestie:

  • kluczowe kwestie dotyczące projektowania łazienek dla niepełnosprawnych,
  • wymiary łazienki dla niepełnosprawnych,
  • najważniejsze udogodnienia w łazience dla osoby niepełnosprawnej.

Łazienka dla niepełnosprawnych – kluczowe kwestie

Łazienka dla niepełnosprawnych powinna być ściśle dostosowana do typu niepełnosprawności. Osoba niedowidząca lub poruszająca sią na wózku będzie wymagać zupełnie innych rozwiązań. W pierwszej fazie projektu należy przeanalizować trzy podstawowe kwestie. 

Pierwsza z nich to dostępność do łazienki, która nie może kolidować z klatkami schodowymi, skosami i niewygodnymi podjazdami. Najlepiej, aby łazienka mieściła się w pomieszczeniu parterowym. Powinna też posiadać wystarczająco szerokie drzwi oraz odpowiednio wyprofilowany próg. Należy również zadbać o łatwy dostęp do wszystkich urządzeń, takich jak toaleta, umywalka i prysznic.

Drugą kwestią jest przestrzeń. Łazienka dla niepełnosprawnych powinna być przestronna, aby umożliwić łatwe manewrowanie np. wózkiem inwalidzkim. Minimum to 150 cm szerokości i 200 cm głębokości. 

Trzecia kwestia dotyczy dostępność strefy WC i prysznica. Toaleta powinna być umieszczona w pobliżu wanny lub prysznica a całość łazienki powinna być tak zaprojektowana, aby osoba niepełnosprawna mogła w jednym pomieszczeniu dokonać wszystkich czynności higienicznych.

Łazienka dla niepełnosprawnych – wymiary

Przytoczone wymiary dotyczą osób poruszających się na wózkach, ale sprawdzą się dobrze u osób o zróżnicowanych dysfunkcjach fizycznych. Oto przykładowe wymiary łazienki dla niepełnosprawnych:

  • minimalna szerokość drzwi: 80 cm,
  • minimalne wymiary łazienki: 150 cm szerokości x 250 cm długości,
  • przestrzeń pod umywalką: co najmniej 30 cm a szerokość nie mniej niż 60 cm,
  • toaleta: jej minimalna wysokość to 50 cm. Przed toaletą należy zapewnić wolną przestrzeń o długości co najmniej 90 cm i szerokości 120 cm, 
  • przestrzeń w prysznicu powinna wynosić co najmniej 120 cm x 120 cm. 

Odpowiednie przepisy szczegółowo regulują dotyczące wyposażenia łazienki, warto więc zapoznać się z nimi a znacząco ułatwią projektowanie łazienki dla niepełnosprawnych.

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej – najważniejsze udogodnienia

Oprócz odpowiednio dostosowanych wymiarów, łazienka dla osoby niepełnosprawnej powinna być wyposażona w niezbędne udogodnienia. Do najważniejszych należą poręcze i uchwyty przy toalecie, prysznicu i przy umywalce. Umożliwią one osobie niepełnosprawnej bezpieczne poruszanie się i utrzymanie równowagi. Ponadto urządzenia w łazience powinny być doposażone o specjalne rozwiązania np. w toalecie należy zamontować specjalną deskę sedesową, która ułatwi przesiadanie się na nią. Ostatnią kwestią jest oświetlenie, które ma być jasne, równomierne a włączniki powinny znajdować się w zasięgu ręki. 

Dostosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej nie stwarza dziś większych problemów, za sprawą dostępności dedykowanych rozwiązań. W przypadku wątpliwości zawsze można poradzić się w specjalistycznych sklepach. 

Oznaczenie przestrzeni dla osób niepełnosprawnych

Udostępnij