topdesignstudio.pl

Blog tematyczny o domu, ogrodzie i hobby.

Dom

Łazienka z wanną – problem czy luksus ?

Łazienka z wanną – problem czy luksus ?

Łazienka z wanną – synonim relaksu i luksusu. Jeszcze dwadzieścia lat temu wanny kojarzyły się z wielkimi, ciężkimi i mało ustawnymi gabarytami. Dziś producenci oferują prawdziwe cuda i prześcigają się w rozmaitych sposobach adaptacji, dzięki czemu wannę można dopasować praktycznie do każdej łazienki.

Łazienka z wanną – najnowsze trendy

Łazienka z wanną jest bodaj najpopularniejszym rozwiązaniem dla domowych przestrzeni sanitarnych. Dysponując odpowiednią powierzchnią łazienkową, można wyposażyć ją w wannę wolnostojącą o rozmaitych fasonach i kształtach. Ostatnimi laty mamy do czynienia z trendem tworzenia salonów kąpielowych. Trzeba przyznać, że wiele z nich wyglądają wprost bajecznie i są spełnieniem marzeń dla fanów domowych mini spa. Ciekawym rozwiązaniem w tego typu łazienkach z wanną jest wydzielenie dodatkowego miejsca pod prysznic. Zalet takiego rozwiązania jest mnóstwo. Łazienka z wanną i prysznicem to nie tylko ostatni krzyk mody, ale wyciągnięcie maksimum użyteczności z zachowaniem szerokiego spektrum aranżacyjnych możliwości.

Duża łazienka z wanną

Zobacz również: https://topdesignstudio.pl/nowoczesna-lazienka-w-kilku-krokach/

Kilka wskazówek dla małej łazienki z wanną

Co w sytuacji, gdy dysponujemy znacznie ograniczoną przestrzenią? I w takich sytuacjach mała łazienka z wanną będzie mieć rację bytu. Dla uściślenia, za małą łazienkę należy uważać powierzchnię 3-5 m2. Najczęściej mamy do czynienia w mieszkaniach lub zaadaptowanych poddaszach. W przypadku mieszkań wykorzystanie prysznica wydaje się najlepszym pomysłem, ale wcale nie dyskwalifikuje to wanny. Należy tylko przemyśleć odpowiednio całą koncepcję, czasem wyrzucić z łazienki jakiś zbędny element i kierować się kompromisem między wygodą a użytecznością.

Przy doborze wanny rezygnujemy ze wszelkich wolnostojących modeli. Ich często nieregularny kształt zabiera niepotrzebnie przestrzeń, ponadto może tworzyć zakamarki, które będą obfitować w kurz. Kształt wanny powinien być prostokątny, zatem unikajmy konstrukcji z zaokrągleniami. Gotową wannę montujemy przy ścianie, jej odstęp może być minimalny i bez konieczności wydzielenia miejsca pod półki na kosmetyki. Doskonale wyręczą je kosze instalowane na sztywno lub na specjalnych ssawkach. Dodatkowo taką wannę można wyposażyć w szklany parawan. Zyskujemy w ten sposób funkcjonalność prysznica. Obudowę wanny można wykorzystać jako wewnętrzny system schowków, dla tego celu przeznaczone są odpowiednie systemy montażu . Dla ekstremalnie małych łazienek z wanną można zastosować specjalnych umywalki, które częściowo nachodzą na korpus wanny stając się tym samym półką na kosmetyki. Jak widać możliwości jest wiele.

łazienka z wanną i skosami

Mała łazienka z wanną i pralką – najważniejsze zasady

Bardziej problematyczne wydaje się zaprojektowanie małej łazienki z wanną i pralką. Po przeanalizowaniu rożnych koncepcji dostępnych na stronach projektowych można uogólnić pewne dobre praktyki aranżacyjne. Zawsze należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Pralka nie może stać w bezpośrednim sąsiedztwie wanny. Najlepiej, aby była usytuowana obok umywalki, ze względu na bliskość ujścia wody i odpływów. Starajmy się umieścić pralkę w zabudowie, dzięki czemu można uzyskać dodatkowo blat na kosmetyki, koszyki bądź inne podręczne artykuły higieniczne. Najczęstszym układem jest umieszczenie pralki po przeciwnej stronie. Kolejną kwestia jest dobór kolorystyczny. Warto pamiętać o ujednoliceniu kolorów pralki i obudowy wanny, tworzy to ciekawy efekt i powiększy optycznie łazienkę.

Udostępnij