topdesignstudio.pl

Blog tematyczny o domu, ogrodzie i hobby.

Dom

Jak zaprojektować oświetlenie do sypialni?

Jak zaprojektować oświetlenie do sypialni?

Sypialnia to wyjątkowe miejsce w każdym domu, które jest nastawione przede wszystkim na relaks i odpoczynek. Wybierając oświetlenie do sypialni, należy pamiętać o tym, aby było ono klimatyczne, a zarazem praktyczne. Odpowiednie oświetlenie poprawia nastrój w sypialni, co z kolei przyczynia się do zwiększenia komfortu. Jak zaprojektować oświetlenie w sypialni, aby pogodzić jego najważniejsze cechy? Na jaką barwę światła należy postawić? Odpowiedzi na wszystkie postawione wyżej pytania znajdziesz w tym artykule.

Jakie żarówki zastosować w sypialni?

Wybór odpowiednich żarówek to niezwykle istotna kwestia. Sypialnia jest miejscem, w którym warto postawić na żarówki LED ze zmienną barwą i natężeniem światła. Obecnie większość żarówek LED pozwala na sterowanie źródłem światła za pomocą pilota lub aplikacji w telefonie, dzięki czemu łatwo można dostosować oświetlenie do aktualnych potrzeb. Oprócz żarówek warto zadbać również o zamontowanie odpowiednich przełączników. Bardzo dużym udogodnieniem w sypialni są przełączniki wyposażone w ściemniacze lub sterowane zdalnie. Zastosowanie takich włączników pozwala na wyłącznie światła bez konieczności wychodzenia spod ciepłej kołdry.

Jaka powinna być barwa światła w sypialni?

Główne światło w sypialni powinno mieć ciepłą barwę. Zastosowanie takiego oświetlenia pozwala na wprowadzenie odpowiedniego nastroju, który sprzyja wieczornemu wypoczynkowi. Ciepłą barwę powinno mieć również światło, które pochodzi z takich źródeł jak lampki nocne i kinkiety. Jeśli zamierzamy postawić na mocniejszą barwę światła, warto zadbać o to, aby miało ono głównie charakter dekoracyjny. W tym celu można zastosować w sypialni taśmę LED, aby podkreślić poszczególne elementy wystroju pomieszczenia. Taśma LED umożliwia również wprowadzenie intymnego klimatu, poprzez kolorowe oświetlenie, którym można sterować przy użyciu pilota.
Jeśli lubimy czytać przed snem, warto zainstalować halogenowe kinkiety nad wezgłowiem łóżka. Takie rozwiązanie poprawia komfort wieczornego czytania. Mocniejsze światło można zastosować również w okolicach lustra, po to aby łatwiej można było wykonać poranny makijaż.

Główne źródło światła w sypialni

Lampa sufitowa stanowi główne źródło oświetlenia w sypialni. Nie używa się go zbyt często, jednak warto zadbać o to, aby lampa sufitowa komponowała się z ogólnym wystrojem pomieszczenia.
Przy wyborze lampy sufitowej należy kierować się przede wszystkim stylistyką, w jakiej utrzymana jest sypialnia. W stylu minimalistycznym świetnie sprawdzi się szyna halogenowa skierowana w sufit, natomiast do sypialni utrzymanej w stylu rustykalnym warto kupić drewniany żyrandol z kloszami wykonanymi z tkaniny. Lampa sufitowa w sypialni ma głównie charakter ozdobny, dlatego warto poświęcić chwilę na jej wybór. Przed zakupem warto zdefiniować stylistykę, w jakiej utrzymana jest sypialnia, a następnie poszukać inspiracji w internecie. Jako lampy sufitowe można zastosować również lampy wiszące, które z powodzeniem mogą zastąpić lampkę nocną lub kinkiet.

Udostępnij