Każdy, kto choć raz zmierzył się z budową domu doskonale wie, że jest to nie lada przedsięwzięcie. Jednym budowanie wymarzonej przestrzeni zajmuje rok, podczas gdy inni męczą się nawet i kilka lat. Jak to wszystko wygląda w praktyce? Jakie są etapy budowy domu? O czym warto wiedzieć zaczynając inwestycje? Poniżej kilka cennych wskazówek.
Z tego artykułu dowiesz się:
- od czego zacząć budowę domu
- jakie są etapy budowy domu
- jak wygląda przygotowanie do prac budowlanych
- czym jest stan surowy otwarty
- czym jest stan surowy zamknięty domu
Etapy budowy domu – od czego zacząć?
Młodzi ludzie widząc obecne ceny nieruchomości coraz częściej decydują się na budowę własnego domu. Wynalezienie atrakcyjnej działki rozpoczyna cały proces, który jest dość skomplikowany i czasochłonny. Zanim młodzi ludzie podejmą to wyzwanie powinni odpowiednio się przygotować, uzbroić się w cierpliwość oraz co najważniejsze, zgromadzić środki pieniężne. Ciężko na początkowym etapie wykalkulować, ile ostatecznie będzie kosztować budowa domu. Jednak przy pomocy choćby doświadczonych projektantów i sprawdzonej ekipy budowlanej, łatwiej dokonać wstępnych wyliczeń.
Etapy budowy domu
Jeżeli posiada się już odpowiednią działkę, która jest należycie uzbrojona i przygotowana do stawiania na niej domu. Można rozpocząć etap budowy związany z załatwianiem formalności. Trzeba przyznać, że wizyty w urzędach będą towarzyszyły inwestorom. Praktycznie na każdym etapie, jednak na samym początku trzeba chyba zgromadzić najwięcej dokumentów i tym samym załatwić najwięcej pozwoleń. Jeżeli inwestor nie chce tracić czasu na wizyty w urzędach, może skorzystać z pomocy profesjonalistów. Ich zadaniem jest wyręczenie go w wielu tego typu kwestiach. Geodeci, projektanci, firmy budowlane coraz częściej ofertują swoim klientom, iż za nich załatwią odpowiednie formalności.
Przygotowanie do prac budowlanych
Mnóstwo osób, które zdecydowało się na budowę domu zgodnie twierdzi, iż najtrudniej znaleźć odpowiednich fachowców, którzy krok po kroku poprowadzą budowę w odpowiednią stronę. Oczywiste jest, że nawet przy budowie niewielkiego, nieskomplikowane domku uczestniczy mnóstwo osób, którzy odpowiedzialni są za konkretne zadania. Inwestor musi więc znaleźć dobrych instalatorów, elektryków, płytkarzy, malarzy, kominiarza oraz wielu, wielu innych. Coraz częściej w internecie ogłaszają się firmy budowlane, które w swoich szeregach mają wszystkich fachowców. Znacznie usprawnia to budowę domu dla klienta, gdyż wszyscy w zależności od potrzeb ze sobą współpracują.
Trzeba jednak przyznać, że na dobre ekipy dość długo się czeka. Kalendarze budowlańców są niekiedy zapełnione na kilka miesięcy do przodu. I w tym momencie należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepiej zatrudnić ekipę z ogłoszenia już, czy może warto poczekać kilka miesięcy na świetnych, sprawdzonych i polecanych fachowców?
Stan surowy otwarty
Stan surowy otwarty powstaje bardzo szybko. Zdarza się tak, że już po 4 miesiącach klienci mogą obserwować szkielet swojego domu, w którym nie ma jednak jeszcze okien ani drzwi. Stan surowy cieszy jednak inwestorów, gdyż ten etap jest najistotniejszy. Teraz warto dokładnie sprawdzić, jak mają zostać położone instalacje w domu, jak ma być poprowadzona elektryka oraz co ma się znajdować w konkretnych pomieszczeniach. Następnie należy przejść do kolejnego etapu, czyli zamknięcia budowy – stanu surowego zamkniętego.
Stan surowy zamknięty
Teraz dom prezentuje się znacznie lepiej. Wykończone są ściany zewnętrzne, komin oraz dach. Wiele osób twierdzi, iż teraz budowa domu idzie już „z górki”. Dlaczego? Inwestor przechodzi teraz do najprzyjemniejszej części budowy, czyli do wykończenia domu wewnątrz.