Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Łazienka dla niepełnosprawnych

15 marca 2023 Łazienka dla niepełnosprawnych

Aby łazienka dla niepełnosprawnych spełniała swoje zadanie, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak potrzeby użytkowników, wymagania budowlane, przepisy bezpieczeństwa i wygodę użytkowania. Artykuł porusza następujące kwestie:

  • kluczowe kwestie dotyczące projektowania łazienek dla niepełnosprawnych,
  • wymiary łazienki dla niepełnosprawnych,
  • najważniejsze udogodnienia w łazience dla osoby niepełnosprawnej.

Łazienka dla niepełnosprawnych – kluczowe kwestie

Łazienka dla niepełnosprawnych powinna być ściśle dostosowana do typu niepełnosprawności. Osoba niedowidząca lub poruszająca sią na wózku będzie wymagać zupełnie innych rozwiązań. W pierwszej fazie projektu należy przeanalizować trzy podstawowe kwestie. 

Pierwsza z nich to dostępność do łazienki, która nie może kolidować z klatkami schodowymi, skosami i niewygodnymi podjazdami. Najlepiej, aby łazienka mieściła się w pomieszczeniu parterowym. Powinna też posiadać wystarczająco szerokie drzwi oraz odpowiednio wyprofilowany próg. Należy również zadbać o łatwy dostęp do wszystkich urządzeń, takich jak toaleta, umywalka i prysznic.

Drugą kwestią jest przestrzeń. Łazienka dla niepełnosprawnych powinna być przestronna, aby umożliwić łatwe manewrowanie np. wózkiem inwalidzkim. Minimum to 150 cm szerokości i 200 cm głębokości. 

Trzecia kwestia dotyczy dostępność strefy WC i prysznica. Toaleta powinna być umieszczona w pobliżu wanny lub prysznica a całość łazienki powinna być tak zaprojektowana, aby osoba niepełnosprawna mogła w jednym pomieszczeniu dokonać wszystkich czynności higienicznych.

Łazienka dla niepełnosprawnych – wymiary

Przytoczone wymiary dotyczą osób poruszających się na wózkach, ale sprawdzą się dobrze u osób o zróżnicowanych dysfunkcjach fizycznych. Oto przykładowe wymiary łazienki dla niepełnosprawnych:

  • minimalna szerokość drzwi: 80 cm,
  • minimalne wymiary łazienki: 150 cm szerokości x 250 cm długości,
  • przestrzeń pod umywalką: co najmniej 30 cm a szerokość nie mniej niż 60 cm,
  • toaleta: jej minimalna wysokość to 50 cm. Przed toaletą należy zapewnić wolną przestrzeń o długości co najmniej 90 cm i szerokości 120 cm, 
  • przestrzeń w prysznicu powinna wynosić co najmniej 120 cm x 120 cm. 

Odpowiednie przepisy szczegółowo regulują dotyczące wyposażenia łazienki, warto więc zapoznać się z nimi a znacząco ułatwią projektowanie łazienki dla niepełnosprawnych.

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej – najważniejsze udogodnienia

Oprócz odpowiednio dostosowanych wymiarów, łazienka dla osoby niepełnosprawnej powinna być wyposażona w niezbędne udogodnienia. Do najważniejszych należą poręcze i uchwyty przy toalecie, prysznicu i przy umywalce. Umożliwią one osobie niepełnosprawnej bezpieczne poruszanie się i utrzymanie równowagi. Ponadto urządzenia w łazience powinny być doposażone o specjalne rozwiązania np. w toalecie należy zamontować specjalną deskę sedesową, która ułatwi przesiadanie się na nią. Ostatnią kwestią jest oświetlenie, które ma być jasne, równomierne a włączniki powinny znajdować się w zasięgu ręki. 

Dostosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej nie stwarza dziś większych problemów, za sprawą dostępności dedykowanych rozwiązań. W przypadku wątpliwości zawsze można poradzić się w specjalistycznych sklepach. 

Oznaczenie przestrzeni dla osób niepełnosprawnych

Redakcja topdesignstudio.pl

Jako doświadczony zespół dzielimy się rzetelną wiedzą o domu, dziecku, hobby, ogrodzie i stylu życia, oferując inspiracje, które ułatwiają codzienne życie. Nasz blog to przestrzeń, gdzie łączymy pasje z praktycznymi poradami, pomagając stworzyć przyjazne, pełne ciepła i harmonii otoczenie.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?