Zielona łazienka to świetny sposób na stworzenie relaksującego, ekologicznego i zdrowego środowiska w domu. Zieleń, jako jeden z podstawowych kolorów, daje możliwość przeróżnych kombinacji estetycznych. W zależności jaki stopień nasycenia zielenią chcemy użyć, każdy projekt łazienki będzie wyglądał inaczej.
Zobacz również: https://topdesignstudio.pl/lazienka-2019-2022-glowne-trendy//
Zielona łazienka – efekt w kilku krokach
Zielona łazienka i rośliny to idealne połączenie. Oczywiście, nie wszystkie będą tak samo zdatne. Należy wybrać takie, które dobrze rosną w wilgotnym środowisku i cieniu, na przykład: paprocie, storczyki, filodendrony, bromelie czy sansewierie. Należy tu bezwzględnie pamiętać o odpowiedniej ilości światła i wilgoci dla każdej rośliny. Jeśli dysponujesz łazienką z dużym oknem, problem rozwiązuje się sam, w innym wypadku trzeba zainstalować sztuczne oświetlenie, które imituje naturalne promienie słońca. Dla otoczenia roślin świetnie sprawdzą się naturalne materiały wykończeniowe. Zatem wybierając płytki, mozaiki, deski podłogowe, należy zwrócić uwagę na to, czy są wykonane z naturalnych materiałów. Najlepszym wyborem będzie kamień, drewno, bambus i wiklina. Rośliny w doniczkach będą wyglądać szczególnie atrakcyjnie na ich tle. Całość zielonej łazienki można ozdobić mnogością naturalnych dodatków, wyeksponować ręczniki czy finezyjną zasłonę lub parawan.
Aranżacja ścian w zielonej łazience
Łazienka zielona to przede wszystkim sztuka aranżacji ścian. Jeżeli zatem chcemy pójść o krok dalej, i jeszcze mocniej nasycić łazienkę kolorem, trzeba zastanowić się nad tym, jaki odcień zielonego będzie pasował. Zieleń możemy wykorzystać w różnych odmianach, od jasnego, kojącego pastelu, po intensywny i soczysty, limonkowo-miętowy odcień. Z kolei ciemniejsze barwy stworzą nam bardzo elegancką i zmysłową aurę. Zieleń może być stosowana na wszystkich ścianach, ale wtedy warto zastosować różne oświetlenie, aby uniknąć efektu przytłoczenia. Najbezpieczniej zatem będzie wybrać tylko jedną powierzchnię, która zostanie ozdobiona zieloną farbą lub płytkami. Każdy z dominujących trendów proponuje ciekawe rozwiązania dla tego typu aranżacji. Łazienka zielona w stylu skandynawskim wprowadza jasne, pastelowe odcienie zielonego koloru. W stylu rustykalnym stosuje się ciemniejszy odcień, który nada do wnętrza nieco surowości, natomiast w stylu tropikalnym można wykorzystać intensywne odcienie zielonego koloru, które nawiązują do klimatu egzotycznych krajobrazów i stworzą aurę intrygującej dzikości.
Łazienka zielona z drewnem – efekt końcowy
Ostatnim etapem będzie dobór wykończenia. Łazienka zielona z drewnem wymaga takiej kolejności kroków, w innym wypadku trzeba się liczyć z niełatwymi kompromisami aranżacyjnymi. W zależności od rodzaju użytej zieleni, nie każdy odcień drewna będzie tak samo pasował. Dąb, jesion i bambus to popularne wybory w łazienkach, ponieważ są odporne na wilgoć i dobrze radzą sobie w wilgotnym środowisku. Starajmy się utrzymać zieleń na statycznych powierzchniach takich jak ściany czy ekrany dekoracyjne. Drewno, jako materiał nadający wnętrzu ciepło i przytulność, ma być pewnego rodzaju kontrapunktem dla otoczenia. Stosuje się go zazwyczaj w formie podłogi, mebli łazienkowych, schodów, desek czy dekoracyjnych paneli. Ponadto spełnia on bardzo szczególną rolę, ponieważ neutralizuje wilgoć obecną w tym pomieszczeniu.
Dobierając ten materiał unikajmy efektu przesycenia i dominacji nad zielenią. Takie pomieszczenie nie będzie wyglądać naturalnie i sprawi dużo problemów w higienicznym utrzymaniu. Łazienka zielona z drewnem potrafi przynieść efekt odwrotny, jeżeli zamontujemy meble o zbyt surowych formach lub nadmiernie wyeksponujemy drewniane elementy konstrukcyjne.