topdesignstudio.pl

Blog tematyczny o domu, ogrodzie i hobby.

Dom

Mała łazienka – najlepsze porady na aranżację

Mała łazienka – najlepsze porady na aranżację

Mała łazienka i jej aranżacje potrafi być nie lada wyczynem. Wiedzą o tym wszyscy mieszkańcy niewielkich mieszkań, którzy zmierzyli się z remontem. W tym artykule pokażemy, jak w prosty sposób można zaoszczędzić cenne miejsce w łazience nie tracąc z jej funkcjonalności.

Zobacz również: https://topdesignstudio.pl/bardzo-mala-lazienka-niesamowite-aranzacje/

Mała łazienka w bloku czyli aranżacja od podstaw

Jeżeli jesteśmy na etapie remontu starajmy poprowadzić instalacje wodno-kanalizacyjne wykorzystując kąty proste pomiędzy płaszczyznami ścian lub ścian i podłogi. Zrezygnujmy z maskownicy na wystające rury, które zabiorą nam cenne centymetry. Lepiej będzie pomalować je w kolorze zbliżonym do ściany lub płytek bądź przeciwnie, w kolorze kontrastującym, jako przeciwwaga i przykuwająca wzrok dekoracja całej przestrzeni. Świetnym przykładem będzie użycie głębokich czerwieni dla kaloryferów w łazienkach w stylu retro.

Łazienka w bloku z prysznicem i wanną

Mała łazienka z prysznicem

Na wstępnym etapie remontu należy zadać sobie fundamentalne pytanie prysznic czy wanna? Bezsprzecznie najlepszym rozwiązaniem będzie prysznic, ponieważ zajmuje niewielką powierzchnię względem podłogi (nawet 40cmx40cm) a zamkniętą przestrzeń należy maksymalnie wykorzystać jako skład bieżących kosmetyków kąpielowych. W konsekwencji zaleca się, aby dla małych łazienek dobierać płytki w jasnych tonacjach. Oczywiście, świetnie się sprawdzi glazura wielkoformatowa.  Na koniec, mały ale ostatnio modny trick – duże lustro wklejane w ścianę. Doda wrażenie przestrzeni a odbijające się światło powiększy optycznie łazienkę. Dodatkowy plus to brak wystającej ramy.

Urządzenia w małych łazienkach

W mieszkaniach, gdzie nie ma dostępu do bieżącej ciepłej wody niezbędnym krokiem będzie wybór odpowiedniego podgrzewacza wody. Z góry odradzamy stosowanie wszelkich elektrycznych podgrzewaczy pojemnościowych. To one zabierają najwięcej miejsca, zamiast nich należy rozważyć instalację podgrzewacza przepływowego, w praktyce gazowego. Posiadają one najlepszy współczynnik mocy grzewczej do rozmiaru.

Łazienka w bloku – zdecyduj się na zakup suszarki bębnowej!

Mała łazienka w bloku posiada mało miejsca na suszenie ubrań. Należy uwolnić ją  od zbędnych sznurków i wieszaków a zostawić niezbędny grzejnik do ręczników. Nierzadko standardem w mieszkaniach staje się wolnostojąca suszarka bębnowa. Niekoniecznie musi stać w łazience, ponieważ można ją postawić w pokoju a nawet zamaskować w szafie czy większej komodzie. Jeśli nie masz takich możliwości i miejscem Twoja suszarki musi być łazienka, spróbuj wraz z pralką ustawić ją jedną na drugiej.

Producenci tego typu urządzeń oferują specjalne nakładki do montażu. Jeżeli nie masz takiej możliwości, postaraj się ułożyć je obok siebie, pamiętając, aby ich drzwiczki nie blokowały się nawzajem. Dobór pralki jest też nieprzypadkowy. Warto pamiętać, aby była jak najmniejsza, to znaczy jej głębokość powinna wahać się w przedziale od 40-45 cm. Najlepszym pomysłem będzie przykrycie pralki blatem umywalkowym a pozostałą przestrzeń pod blatem należy przeznaczyć na szafkę … z koszem na brudne pranie! To rozwiązanie się świetnie sprawdza, zresztą zobaczcie sami.

Estetyczne akcenty dla małych łazienek

W małej łazience nie możemy pozwolić sobie na zbyt wiele ekstrawagancji. Priorytetem jest funkcjonalność i ekonomia przestrzeni. Wolne przestrzenie jakimi dysponujemy będą maksymalnie zajęte przez szafki i urządzenia. Oprócz standardowych akcesoriów zdobnych (kubki na szczoteczki, mydelniczki, wazony) możemy jeszcze wykorzystać kabinę prysznicową, która będzie idealnym miejscem dla wszelkich patchworków czy mozaiki z płytek. Warto poświęcić również więcej uwagi na dobór wyróżniającej się armatury. Wiązać się to może ze znacznym wydatkiem, ale będzie warto. Unikalna armatura przyciągnie wzrok i sprawi, że nasza mała łazienka stanie się prawdziwym klejnotem w mieszkaniu.

Udostępnij